Kto może uczestniczyć w locie?
- Udział w locie może wziąć osoba pełnoletnia (lub niepełnoletnia mająca skończone co najmniej 10 lat za pisemną zgodą obydwojga rodziców/opiekunów prawnych) o dobrym stanie zdrowia, ważąca nie więcej niż 105 kg. Nie zaleca się udziału w lotach podczas infekcji, zwłaszcza dróg oddechowych, zapalenia ucha itd.
- Nie wykonujemy lotów z osobami cierpiącymi na choroby mogące powodować nagłą utratę przytomności (epilepsja, narkolepsja itp.)
- Nie wykonujemy lotów z osobami będącymi pod wpływem alkoholu lub jakichkolwiek substancji odurzających
Jak się przygotować do lotu?
- Na 2-3 godziny przed lotem zaleca się niespożywanie posiłków oraz napojów gazowanych
- Bez względu na warunki pogodowe i temperaturę (nawet podczas upałów) należy zadbać o ubiór zakrywający wszystkie części ciała. Obuwie powinno być dobrane w taki sposób aby nie zsunęło się podczas lotu (należy unikać klapek itp.) Nie należy ubierać szalika. Wszelkie kieszenie powinny być zasunięte/zamknięte lub opróżnione w celu uniknięcia możliwości wysunięcia się jakiegoś przedmiotu podczas lotu.
Czy podczas lotu można rozmawiać z pilotem?
- Tak, w trakcie trwania lotu pilot i pasażer porozumiewają się za pomocą interkomu i mikrofonów zainstalowanych w kaskach. Należy unikać rozmowy podczas samego startu i lądowania z wyjątkiem sytuacji kiedy chce się zakomunikować złe samopoczucie. Pasażer podczas lotu słyszy także komunikację pilota z organami kontroli, należy również unikać rozmowy w trakcie tej komunikacji.
Czy lot motolotnią jest bezpieczny?
- Latanie jest jedną z najbezpieczniejszych na świecie form komunikacji. Ultralekkie statki powietrzne do których zalicza się motolotnia służą zazwyczaj do rekreacji, wykonywania zdjęć lotniczych lub rywalizacji sportowej. O bezpieczeństwie lotu decyduje wiele czynników takich jak stan techniczny sprzętu, wyszkolenie i uprawnienia pilota, warunki pogodowe. Ponad 90% sytuacji niebezpiecznych wynika z błędu ludzkiego, brawury, braku wyszkolenia i przeceniania swoich możliwości.
- Nasze loty wykonywane są na sprzęcie posiadającym ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC. Pilot posiada stosowne świadectwo kwalifikacji oraz badania lotniczo lekarskie uprawniające do wykonywania lotów z pasażerem. Ponadto jest zawodowym pilotem samolotowym pracującym na pasażerskich odrzutowcach
- Ponadto motolotnia którą latamy jest wyposażona w spadochron ratunkowy który w razie konieczności może zostać wystrzelony. Spadochron jest podczepiony bezpośrednio do wózka motolotni, statek powietrzny opada na nim razem z załogą.
Kiedy odbywają się loty i jakie muszą być warunki pogodowe?
- Loty mogą odbywać się podczas sprzyjających dla ultralekkich statków powietrznych warunków pogodowych z których najważniejszymi są brak opadów atmosferycznych oraz wiatr, którego prędkość nie przekracza 5 m/s. Przepisy lotnicze zezwalają na wykonywanie lotów podczas dnia od 30 minut przed wschodem słońca do 30 minut po jego zachodzie.
- Najprzyjemniejsze wrażenia z lotu są podczas temperatury która przekracza 12-15 stopni Celsjusza. Jednak możliwym jest wykonywanie lotów nawet zimą przy sprzyjających warunkach pogodowych. Standardowo latamy w okresie od marca do listopada w zależności od temperatury panującej w danym miesiącu.
Co się stanie jeżeli zgaśnie silnik w trakcie lotu?
- W przypadku awarii silnika motolotnia tak samo jak samolot ultralekki leci dalej lotem szybowym. Pilot w trakcie wykonywania lotu planuje trasę w sposób przewidujący ewentualną awarię silnika i konieczność lądowania w terenie przygodnym. Motolotnia jest przystosowana do lądowania na łąkach, ścierniskach, polach itp.
- W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej należy zachować bezwzględny spokój i wykonywać polecenia pilota który wyląduje w terenie przygodnym. Procedura lądowania w takiej sytuacji wygląda identycznie jak podczas lądowania z pracującym silnikiem.
- Sytuacje awarii silnika zdarzają się niezmiernie rzadko.
Gdzie jest lotnisko na którym odbywają się loty?
- Loty odbywają się na lotnisku Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie, nawet jeżeli masz do nas trochę kilometrów, to zapewniamy że widoki są unikalne w skali kraju i warto pokonać tę odległość.
Gdzie możemy polecieć?
- Przestrzeń powietrzna jest podzielona na strefy. Motolotnie jako ultralekkie statki powietrzne mogą latać bez większych przeszkód w przestrzeniach niekontrolowanych. Nie latamy w strefach CTR w pobliżu lotnisk kontrolowanych (np. Balice, Pyrzowice), nad dużymi miastami o zwartej zabudowie, skupiskami ludzi i w terenie który uniemożliwiałby wykonanie awaryjnego lądowania w przypadku awarii silnika.
- Możemy lecieć w ustalone wcześniej miejsce (o ile znajduje się ono w odpowiedniej przestrzenie niezabraniającej latania ultralekkim statkom powietrznym) lub w pobliżu lotniska w zależności od czasu trwania lotu w promieniu 5-20 km. Okolice Pińczowa ukazują malowniczy bieg rzeki Nidy, w pobliżu znajduje się stadnina koni a kilkanaście minut w powietrzu dzieli od ciekawego wyrobiska gipsu fabryki Dolina Nidy w Gackach.
Jaki zasięg ma motolotnia i ile najdłużej może przebywać w powietrzu?
- Przy dwuosobowej załodze (pilot + pasażer) można przebywać w powietrzu bez tankowania przez niemal 3 godziny. Przy sprzyjającym wietrze można pokonać w tym czasie ponad 200 km.
Ile osób może jednorazowo uczestniczyć w locie?
- Motolotnia to dwuosobowy statek powietrzny, na jej pokład wchodzi pilot plus jeden pasażer.
Jak wysoko można lecieć?
- Podczas standardowego lotu lecimy na wysokości 150 – 500 m nad ziemią, co ciekawe – oficjalny rekord świata na motolotni wynosi 7395 metrów.
Co zrobić jeżeli podczas lotu pasażer źle się poczuje?
- Podczas lotu pasażer ma cały czas łączność z pilotem za pomocą interkomu i mikrofonu oraz słuchawek zainstalowanych w kasku. W przypadku złego samopoczucia należy zgłosić ten fakt pilotowi, przejdzie on niezwłocznie do procedury lądowania. Należy jednak pamiętać że nie da się zatrzymać motolotni w powietrzu bądź wylądować natychmiast. Od momentu zgłoszenia złego samopoczucia minie około 3 minut do momentu lądowania jeżeli znajdujemy się blisko lotniska, w innym wypadku będzie to czas potrzebny na dolecenie do lotniska.
Czy muszę przestrzegać jakichś norm bezpieczeństwa podczas lotów motolotnią?
- Zdecydowanie tak ! Pod żadnym pozorem nie zbliżaj się do śmigła nawet jeżeli nie pracuje, nie dotykaj go i nie kręć nim.
- Nie dotykaj też żadnych przyrządów w motolotni ani nie ciągnij za żadne elementy (jednym z nich może być np. rączka spadochronu ratunkowego którego wystrzelenie na ziemi może być tragiczne w skutkach dla przebywających w pobliżu)
- Jeżeli chcesz sobie zrobić zdjęcie w motolotni – nigdy nie siadaj w niej na własną rękę, poproś pilota o pomoc – na pewno nie odmówi.
- Po skończonym locie zawsze poczekaj aż pilot rozepnie Twoje pasy i pomoże Ci wysiąść.
- W trakcie lotu zawsze wykonuj polecenia pilota